AYGEM
+90 232 376 80 74
Atatürk Organize sanayi Bölgesi (A.O.S.B.) 10021 Sk. No:11 35620 Çiğli - Izmir / TURKIYE
satis@aygem.com.tr
AYG-02-820   ORTAM STERİLİZASYON ARMATÜRÜ KULLANIM KLAVUZU

AYG-02-820 ORTAM STERİLİZASYON ARMATÜRÜ KULLANIM KLAVUZU

Ultraviyole ışınlar (UV ışınlar),

Ultraviyole ışınlar (UV ışınlar), ışık spektrumunun insan gözü ile görünmeyen bölümün de yer alırlar. Görülebilir ışığa göre dalga boyu daha kısa olduğu için insan gözü bu ışınları algılamaz. UV ışınlar 3 farklı spektral alana ayrılırlar: UV-C (100-280 nano metre arası), UV-B (280-315 nanometre arası), UV-A (315-400 nanometre arası)

UVC ışınlarının mikrop öldürücü etkisini istenen yerde ve istenen oranda kullanılabilmek amacı ile özel amaçlı UVC ampulleri geliştirilmiştir. Bu ampullerden yayılan UVC ışınları karşılarına gelen mikroorganizmanın DNA yapısını saniyeler içerisinde hasar vererek üreme ve koloni oluşturma yeteneklerini yok ederler. Günümüzde antibiyotiklere dirençli hale gelen virüsler ve bakterilerde dahil olmak üzere tüm mikroorganizmalar UVC ışınları karşısında savunmasızdırlar. UV Ampuller sadece gördükleri alan da etkilidir, cam, pleksiglas, duvar vb. nesneler UV’yi bloke eder.

UVC Dezenfeksiyon sistemleri ile dezenfeksiyon bilinen diğer yöntemlere göre pek çok avantaja sahiptir.

  • Ayırt etmeksizin tüm mikroorganizma türlerini (virüsler, bakteriler, mantar ve küf sporları vs.) yok eder.
  • Hava, yüzey ve su dezenfeksiyonunda, gıda, kimya, eğitim ve benzeri pek çok sektörde geniş uygulama sahası vardır.
  • UVC sistemlerinin ozon ve duman gibi salınımları yoktur.
  • UVC sistemler kimyasal kullanmaz.
  • Belirlenen dozaja göre tasarlandığı için ayar gerektirmez. Etkisi hemen başlar ve sürekli maksimum seviyede çalışır.
  • UVC ile Dezenfeksiyon yatırım ve işletim maliyeti düşük bir yöntemdir.

Ürün Bilgisi:

Almış olduğunuz AYG 02 0820 UV Armatür 220V şehir elektriği ile çalışır. Ürün duvara monte edilerek havada bulunan mikroorganizmaları elimine etmek üzere tasarlanmıştır.

Cihazın 2,50-3 metre tavan yüksekliği olan bir mekanda yaklaşık 25m²’lik bir alanda etkili olacağı varsayılır. Mekanın ebatları büyüdükçe cihaz sayısının da arttırılması gerekecektir.

UV lambalı armatür; duvara monte edilecektir. Ürün de 15W gücünde UV-C Floresan Ampul kullanılmaktadır.

Ampul yanarken UV ışınlarına direk maruz kalınmamalıdır.

 

Kurulum ve Montaj:

Işınım etkili olabilmesi için montajın yapılacağı odanın büyüklüğü, tavan yüksekliği ve kullanım şekli dikkate alınmalıdır. Genellikle Odada ki uzun duvarın boyu görece fazla büyükse iki kısa duvara da konulması düşünülebilir.

AYG 02 0820 UV dezenfeksiyon armatürünüz duvara yerden minimum 2,10 metre yüksekliğe monte edilmelidir. Yukardaki şekilde görüldüğü gibi Cihazın bulunduğu ortamda tavan yüksekliği 2,5 metrenin altında olmamalıdır.

Olası yansımalardan sakınmak için cihazın altında daimi olarak oturan bir kişinin olmaması tercih sebebidir.

Kullanım:

 Armatür Tavana UV lambası bakacak şekilde duvara monte edilmesi gereklidir.

Lamba montajı yapılırken mutlaka UV lambası kapalı olmalıdır. Lamba değiştirilmesi ya da takılması durumunda mutlaka fişinin takılı olmadığından emin olunuz.

Lambanın ışımalarına maruz kalınmaması gereklidir. Lamba ışınları tavandan dahi yansıyabilir. Bu sebep ile Minimum tavan yüksekliğinin 2,5mt olması gereklidir.

Lamba ışımalarına maruz kalındığı durumlarda geçici olarak, gözde sulanma, batma ve yanmalar, ciltte kızarma, döküntü oluşturabilir.

UV lambalarının etkili olabilmesi için oda için deki hava sirkülasyonu önemlidir. UV ışınım gücü uzaklık arttıkça azalacağından oda havası lambaya yakın mesafelerden ne kadar fazla geçerse, etkinlik o kadar artar. Mekanda bulunan insanların hareketi içeride bulunan hava kütlesinin de hareket etmesini sağlayarak bu sirkülasyona imkan sağlar.

UV Lambaların 24 saat açık bırakılmaları uygundur. Lambalar temizlik ve bakım yapılacağı zaman kapatılmalıdır. UV lambalarının temizlikleri ay da 1 defa nemli bir bez ile yapılabilir. Temizlik esnasında su ve kimyasallar kullanılmamalıdır.

Armatür mekanik aksamı üretim hatalarına karşı 1 yıl garantilidir.

Ampul ömrü 9000 saattir. Takıldığı andan itibaren ortalama çalışma süreleri hesaplanarak, lambaların değişme zamanları önceden planlanmalıdır.

Cihazınızı sağlıklı günlerde kullanmanızı dileriz.

20.03.2020